Informacje i komunikaty

Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt.
Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.
Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta!
Nie mamy żadnej wątpliwości, że najlepszym dla zwierzęta jest stała obecność przy nim. Natomiast jeśli zwierzę przebywa na zewnątrz powinno mieć stworzone odpowiednie warunki.
Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej wymieniać. Jeśli pies wylewa wodę, przytwierdź naczynie.
Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być odizolowana, pokryta papą lub drewnem. Blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.
Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Pies powinien móc się swobodnie poruszać oraz mieć miejsce do egzystencji.
W Ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
Jeżeli na stałe utrzymujesz psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust.2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

 • Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!
 • Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Przerwa w dostawie wody z sieci wodociągowej

W dniu 9 lipca 2024 r. (wtorek), w godz. 8-18, będzie przerwa w dostawie wody w miejscowościach: Paprotnia, Trębaczew, Nowy Trębaczew, Kłopoczyn, Nowy Kłopoczyn, Lipna, Jajkowice, Broniew i Zaborze.

Przerwa w dostawie wody z sieci wodociągowej

W dniu 4 lipca 2024 r. przerwa w dostawie wody w miejscowościach Olszowa Wola i Władysławów w godz. 8:00-15:00

PT KRUS w Rawie Mazowieckiej apeluje: Zadbaj o bezpieczne wakacje najmłodszych!

Wakacje kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem i beztroską, tymczasem na wsi to pora szczególnie intensywnych prac polowych. Podczas gdy żniwa absorbują czas i uwagę dorosłych, dzieci wymagają wzmożonej troski.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od lat przypomina o zachowywaniu bezpieczeństwa w okresie letnim.

Przerwy w dostawie wody z sieci wodociągowej

W dniu 2 lipca 2024 r. w godz. 8:00 - 15:00 będą przerwy w dostawie wody w miejscowościach:

Władysławów, Olszowa Wola, Kaleń, Bujały, Rokitnica Kąty, Nowy Kaleń, Sadkowice, Nowe Sadkowice, Gogolin, Celinów, Paprotnia, Trębaczew, Kłopoczyn, Nowy Kłopoczyn, Jajkowice, Broniew, Zaborze i Lipna.

Informacja Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rawie Mazowieckiej

Drodzy Rolnicy!

Złożyłeś dopłaty i posiadasz do 5 hektarów użytków rolnych? Otrzymaj wyższe dopłaty, które zastąpią wszystkie inne dopłaty, w tym ekoschematy! Zatem zapraszamy Ciebie do składania wniosków o płatność dla małych gospodarstw.

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro (ok. 1000 zł) do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023).

Wnioski można składać w terminie do 31 sierpnia 2024 r. 

PZDR Rawa Mazowiecka, Al. Konstytucji III Maja 22, 96-200 Rawa Mazowiecka; Telefon: 46 814-28-46

Zapraszamy!

 

XII Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zaprasza na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego  |  XXIV Wojewódzką Wystawę Zwierząt Hodowlanych  |  Targi Rolne ,,W sercu Polski’’, które odbędą się w dniach 22 – 23 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – 17:00 w Bratoszewicach, ul. Nowości 32, 95-011 Bratoszewice.

 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"
 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"
 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"
 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"
 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"
 • Zaproszenie na XII Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i Targi Rolne "W sercu Polski"

Awarie sieci energetycznej spowodowane przez agrowłókninę

PGE Dystrybucja S.A. zwraca się z apelem do rolników o skuteczne zabezpieczanie przed porwaniem przez wiatr stosowanej na terenach upraw agrowłókniny

Zaproszenie na spotkanie

DRODZY RODZICE I OPIEKUNOWIE
OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

ZAPRASZAMY na spotkanie, które ma dotyczyć sytuacji prawnej oraz finansowej opiekunów osób z niepełnosprawnością, ich statusu jako emeryta i rencisty itp.

Spotkanie odbędzie się w dniu 27 maja 2024 r. o godz. 15:00 w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rawie Mazowieckiej przy ul. Zwolińskiego 14a.

Będziecie Państwo mieli możliwość osobiście zadać pytania Posłom RP i Samorządowcom, którzy zadeklarowali swoją obecność:

 • Pani Poseł Iwona Hartwich - Działaczka na rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich Opiekunów,
 • Pan Poseł Adrian Witczak - Polityk, Samorządowiec, Członek Sejmowej Komisji Zdrowia,
 • Pan Piotr Irla - Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Spotkanie poprowadzi Pani Katarzyna Kitlińska - Kierownik WTZ w Rawie Mazowieckiej, Radna Miasta Rawa Mazowiecka.

Prosimy o zaangażowanie, aby spotkanie było jak najbardziej owocne i zadowalające dla wszystkich.

Zapraszają Rodzice i Opiekunowie uczestników WTZ w Rawie Mazowieckiej

 • Logo KRUS

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

Informujemy, że w okresie wakacji KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Dzieciom z województwa łódzkiego proponujemy wyjazd na bezpłatny turnus trwający 21 dni do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS:

·       w Szklarskiej Porębie – w terminie od 2 lipca do 22 lipca 2024 r. (dzieci z chorobami układu oddechowego),

·       w Jedlcuw terminie od 29 lipca do 18 sierpnia 2024 r. (dzieci z chorobami układu ruchu i wad postawy).

·       w Świnoujściuw terminie od 11 sierpnia do 31 sierpnia 2024 r. (dzieci z chorobami układu oddechowego).

 

Z naszej oferty mogą skorzystać dzieci:

·     w wieku od 7 do 15 lat (urodzone w latach 2009–2017) z problemami zdrowotnymi wymagającymi rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób układu oddechowego oraz wad i chorób układu ruchu,

·     których przynajmniej jedno z rodziców podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy lub w przypadku ubezpieczenia na wniosek – w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej rok,

·     samodzielnie wykonujące podstawowe czynności życiowe, tzn. ubieranie się, jedzenie, mycie itp.

Ważne: pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie jest to warunek konieczny.

 

Odpowiedni wniosek, wypełniony przez leczącego lekarza wraz z załącznikami, rodzice dziecka winni złożyć do KRUS w terminie do 29 maja 2024 r.

Całkowity koszt pobytu oraz dojazdu wynajętym autokarem pokrywa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dodatkowo uczestnicy turnusów objęci są ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Formularze wniosków i załączników (oświadczeń) dostępne są w Placówkach Terenowych KRUS, a także na stronie internetowej www.gov.pl/krus. Szczegółowe informacje pod numerami tel.: (44) 725 64 25 i (44) 725 64 16.

Konkurs Kulinarny „Bitwa Regionów 2024”. Termin do 15 maja.

Informujemy, iż termin naboru zgłoszeń do IX Edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” zostaje wydłużony do dnia 15 maja 2024 r.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.bitwaregionow.pl lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/

 • Informujemy, iż termin naboru zgłoszeń do IX Edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”...

Informacja Związku Sadowników RP

List Prezesa Zarządu Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie uruchomienia nadzwyczajnej formy pomocy dla polskich gospodarstw, w związku z wystąpieniem silnych przymrozków.

 • Zdjęcie pierwszej strony listu
 • Zdjęcie drugiej strony listu
 • Zdjęcie trzeciej strony listu

Zawiadomienie o zwołaniu sesji Rady Gminy

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688) zwołuję LXIX Sesję Rady Gminy Sadkowice na dzień 26 kwietnia 2024 r. (piątek) na godz. 12:00, w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sadkowicach. 

Porządek obrad: 

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
 4. Sprawozdanie z działalność i Wójta w okresie między sesjami.
 5. Ocena zasobów pomocy społecznej.
 6. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Sadkowice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2023 roku. 
 7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno – wypoczynkowe.
 8. Wolne wnioski.
 9. Zamknięcie sesji.        

Przewodniczący Rady Gminy
Jan Idzikowski

 

 • autor: Katarzyna Wójcik, data: 2024-04-19

Ostrzeżenie meteorologiczne

Nazwa biura IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie
Zjawisko/stopień zagrożenia Przymrozki/ 1
Obszar województwo łódzkie powiat rawski
Ważność od godz. 21:00 dnia 18.04.2024 do godz. 08:00 dnia 19.04.2024
Przebieg Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 90%
Uwagi Brak.

Godzina i data wydania godz. 11:44 dnia 18.04.2024

SMS IMGW-PIB OSTRZEGA: PRZYMROZKI/1 łódzkie/rawski od 21:00/18.04 do
08:00/19.04.2024 temp. min -1st., lok. -3st., przy gruncie -4st., lok. -6st.

Opracowanie niniejsze i jego format, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z
dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie, wiadomość sms) jest dozwolone wyłącznie w formie
dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. IMGW-PIB.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Nazwa biura IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie
Zjawisko/stopień zagrożenia Przymrozki/ 1
Obszar województwo łódzkie powiat rawski
Ważność od godz. 23:00 dnia 17.04.2024 do godz. 08:00 dnia 18.04.2024
Przebieg Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do -3°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%
Uwagi Ostrzeżenie może być kontynuowane.

Godzina i data wydania godz. 11:46 dnia 17.04.2024
SMS IMGW-PIB OSTRZEGA: PRZYMROZKI/1 łódzkie/rawski od 23:00/17.04 do
08:00/18.04.2024 temp. min -1 st., przy gruncie -3 st.

Opracowanie niniejsze i jego format, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z
dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie, wiadomość sms) jest dozwolone wyłącznie w formie
dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. IMGW-PIB.

Konkurs Kulinarny „Bitwa Regionów 2024”

 • Drodzy Państwo! Trwa nabór zgłoszeń do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa...

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej informuje, że w dniach 18-26 kwietnia 2024 r. na terenie powiatu rawskiego zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepień przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi wraz ze współorganizatorami zaprasza wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o wsparcie statutowe

Od 25 marca 2024 r. koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa.

https://www.gov.pl/web/arimr

Spotkanie edukacyjne

Organizacje pozarządowe aktywnie działają na terenie powiatu rawskiego. Z roku na rok pojawiają się nowe stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, ale nie zawsze wiedzą jak napisać wniosek i jakich błędów unikać przy jego składaniu. Z pomocą przyjdą doradcy z Instytutu Spraw Obywatelskich, którzy przedstawią jak krok po kroku przejść przez formularz oferty, który jest stosowany przy konkursach ogłaszanych przez samorządy. Podczas spotkania współorganizowanego przez powiat rawski, będzie okazja do przybliżenia nowego obowiązku jaki mają organizacje, czyli wdrożenia Standardów Ochrony Dzieci. Nowy dokument ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nieletnich i jest on wymagany w ogłaszanych od tego roku konkursach.
 
Spotkanie edukacyjne odbędzie się 20 marca o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej. Zapisy poprzez przesłanie SMS-a pod nr 519 300 641 z informacją o nazwie organizacji i liczbą osób.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Instytutu Spraw Obywatelskich wspiera NGO w województwie łódzkim, w tym w powiecie rawskim. Pomaga społecznikom pozyskiwać fundusze i tworzy miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Pomaga w realizacji pomysłów na biznes społeczny lub działalność społeczną. Włącza się również w tworzenie rozwiązań systemowych wzmacniających aktywność obywatelską, np. zmiany w mechanizmie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

www.owes.instytutsprawobywatelskich.pl 

 • Plakat spotkania

Gminny Dzień Kobiet

W niedzielne popołudnie 10 marca 2024 r. w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyły się obchody Gminnego Dnia Kobiet, podczas których Panie z terenu Gminy Sadkowice mogły w doskonałej atmosferze nie tylko posłuchać świetnego koncertu, ale przede wszystkim spotkać się i porozmawiać.

Bezpłatny kurs (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza mieszkańców, radnych i sołtysów, a także osoby kandydujące do samorządu w tegorocznych wyborach do udziału w bezpłatnym kursie (Bez)Nadzieja małej i dużej gminy. Podczas 8 spotkań online wraz z zaproszonymi ekspertami przybliżymy tematy związane ze sprawami lokalnymi i prawem takie, jak planowanie przestrzenne, budżet gminy czy prawo do informacji. Nabór do kursu trwa do 8 kwietnia, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://siecobywatelska.pl/beznadzieja_kurs2024/ 

Powiatowy Inspektorat Weterynarii zaprasza na bezpłatne szkolenie

Ogłoszenie

Z powodu ogromnego zainteresowania Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej informuje o organizacji ponownego BEZPŁATENGO szkolenia z zakresu:

„Ochrona zwierząt podczas uboju poza rzeźnią na użytek własny”

Dopłaty do kukurydzy – wnioski o pomoc do 29 lutego 

Biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Dokumenty można składać do 29 lutego 2024 r.

Zawiadomienie o zwołaniu sesji Rady Gminy

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688) zwołuję LXVII Sesję Rady Gminy Sadkowice na dzień 27 lutego 2024 r. (wtorek) na godzinę 10:00 - w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sadkowicach. 

Porządek obrad: 

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie porządku obrad.
 4. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
 5. Sprawozdanie z działalność i Wójta w okresie między sesjami.
 6. Roczne Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadkowicach za 2023 rok.
 7. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Sadkowice za 2023 rok.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Sadkowice.
 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2024 rok. 
 10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sadkowice na lata 2024–2037. 
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany tytułu uchwały Nr LIX/339/2023 Rady Gminy Sadkowice z dnia 24 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Sadkowice na lata 2023-2027.
 12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia aktualizacji „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sadkowice na lata 2022-2023”.
 13. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności na terenie Gminy Sadkowice w 2024 roku.
 14. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Sadkowice na 2024 rok, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady doskonalenia nauczycieli oraz specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie może być przyznane.
 15. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Rawskiego. (poradnia psychologiczno-pedagogiczna).
 16. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Rawskiego. (SP ZOZ w Rawie Mazowieckiej na działalność Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży).
 17. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Rawskiego. (Powiatowy Urząd Pracy).
 18. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację przez Gminę Sadkowice projektu partnerskiego nr FELD.07.IP.01-0011/23 pod nazwą ,,CUŚ DOBREGO 2” dofinansowanego w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
 19. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia wyborów Sołtysów i Rad Sołeckich.
 20. Wolne wnioski.
 21. Zamknięcie sesji.

Przewodniczący Rady 
Jan Idzikowski

 • autor: Katarzyna Wójcik, data: 2024-02-22

Zaproszenie dla mieszkańców powiatu rawskiego

Starosta Rawski Tomasz Góraj i Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej zapraszają mieszkańców powiatu rawskiego i okolic na „BIAŁĄ NIEDZIELĘ” dnia 25.02.2024 r. w głównym budynku Szpitala ul. Warszawska 14 w godzinach 9.00-13.00. Będą konsultacje specjalistów i bezpłatne badania.

 • ZAPROSZENIE Starosta Rawski Tomasz Góraj i Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie...

Bal Karnawałowy dla Dzieci

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. W związku z tym dnia 3 lutego 2024 r. Gmina Sadkowice zorganizowała Bal Karnawałowy dla Dzieci w Świetlicy Wiejskiej w Olszowej Woli. Sala świetlicy ozdobiona została kolorowymi balonami i serpentynami.

Ferie zimowe 2024

Gmina Sadkowice w dniach od 29 stycznia do 2 lutego 2024 r. zorganizowała w szkołach Ferie 2024 r. dla dzieci z terenu Gminy Sadkowice. W pierwszym dniu ferii w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubani odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Sadkowice.

Informacja o odbiorze azbestu

Osoby zainteresowane odbiorem azbestu ze swoich posesji od  5 do 23 lutego 2024 r. mogą składać wnioski w Urzędzie Gminy. Druki dostępne są w Urzędzie Gminy  w pokoju nr 4 i 5 i na stronie internetowej https://www.gminasadkowice.pl

Uwaga! Azbest zgłaszany przez mieszkańców do odbioru na dzień zgłoszenia musi być zdemontowany z budynku/ów.

 • Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich logotyp

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Rusza nabór do IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 31 marca 2024 r.

więcej na stronie: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta

Zaproszenie na Bal Karnawałowy

Wójt Gminy Sadkowice Karolina Kowalska zaprasza wszystkie dzieci na Bal Karnawałowy, który odbędzie się w dniu 3 lutego 2024 r. o godz. 15.00 w Świetlicy Wiejskiej w Olszowej Woli.

 • Zaproszenie na Bal Karnawałowy

Zawiadomienie o zwołaniu sesji Rady Gminy

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688) na wniosek Wójta Gminy Sadkowice zwołuję LXVI Sesję Rady Gminy Sadkowice na dzień 26 stycznia 2024 r. (piątek) na godzinę 9:30 - w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sadkowicach. 
Porządek obrad: 

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie porządku obrad.
 4. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
 5. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. 
 6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2024 rok. 
 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sadkowice na lata 2024–2037. 
 8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia dopłat dla taryfowych grup odbiorców w ramach zbiorowego odprowadzania ścieków. 
 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu udzielenia dotacji ze środków pochodzących z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze gminy Sadkowice.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników i dla kandydatów na strażaków ratowników z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Sadkowice za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, gminę lub inne uprawnione podmioty.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów Sołtysów i Rad Sołeckich.
 12. Wolne wnioski.
 13. Zamknięcie sesji. 

Przewodniczący Rady Gminy
Jan Idzikowski

 • autor: Katarzyna Wójcik, data: 2024-01-24

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia 2024 r.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia 2024 r. , wnioski złożone po 30 kwietnia 2024 r. - nie będą rozpoznawane.

Wnioski o przyznanie dodatku osłonowego można składać osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sadkowicach lub przez Internet (ePUAP, profil zaufany) - wówczas taki wniosek musi być opatrzony podpisem elektronicznym bądź uwierzytelniony profilem zaufanym.


Dodatek osłonowy przysługuje:

1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2 100 zł,

2) osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1 500 zł na osobę.


Procedura postępowania o przyznanie dodatku osłonowego:

Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu ustalana jest na podstawie dochodów osiągniętych w 2022 roku. Obowiązywać będzie także tzw. Zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek będzie mógł być przyznany po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale kwota dodatku będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.


Dodatek osłonowy w 2024 roku wynosi:

 • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy przysługuje w wyżej wymienionej wyższej  wysokości:

 • 286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy ma być wypłacany jednorazowo w terminie do 30 czerwca 2024 r.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany będzie pierwszemu wnioskodawcy.

Zarządzenie Nr 5/2024 Wójta Gminy Sadkowice z dnia 22 stycznia 2024 r.

 • autor: Ewa Skiba, data: 2024-01-22

Ferie zimowe 2024

Wójt Gminy Sadkowice Karolina Kowalska zaprasza dzieci i młodzież zamieszkujących na terenie gminy Sadkowice na "Ferie zimowe 2024"

 • Wójt Gminy Sadkowice zaprasza na Ferie zimowe 2024 od godz. 9.00-14.00; PONIEDZIAŁEK 29.01 Szkoła Podstawowa im.Marszałka...

Starosta Rawski informuje o rozpoczęciu prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w zakresie danych ewidencyjnych dotyczących gruntów, budynków i lokali na obszarze 101306_2 gmina Sadkowice obręby ewidencyjne

0001 Broniew, 0002 Bujały, 0006 Jajkowice,0007 Kaleń, 0008 Kłopoczyn, 0009 Lewin, 0010 Lipna, 0011 Lubania,0012 Lutobory, 0013 Nowe Lutobory, 0016 Nowy Kaleń, 0017 Nowy Kłopoczyn, 0035 Nowy Trębaczew, 0018 Olszowa Wola, 0021 Przyłuski, 0022 Rokitnica – Kąty, 0036 Rudka, 0025 Skarbkowa, 0026 Studzianki, 0028 Trębaczew,0030 Władysławów,0031 Zabłocie, 0032 Zaborze, 0033 Żelazna, 0034 Żelazna Nowa

Informacja Starosty Rawskiego z dnia 4 stycznia 2024 r.

 • autor: Starosta Rawski , data: 2024-01-04

Informacja

Dzień 2 stycznia 2024 r. (wtorek) - jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Sadkowicach w zamian za przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. - Święto Trzech Króli.

79. Rocznica Bitwy Oddziału Leśnego "Dzik"

Tradycją stało się to, że w ostatnim tygodniu listopada lokalne władze, mieszkańcy, strażacy, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach, angażują się w przygotowanie uroczystości w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Leśnego „Dzik”.

Tegoroczna 79. rocznica bitwy stała się okazją do zaprezentowania w kościele parafialnym w Sadkowicach filmu wyprodukowanego przez Fundację "Generator Kultury" w reżyserii Łukasza Chojeckiego pt. "Dzik". Po projekcji filmu, odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji poległych żołnierzy, odprawiona przez księdza proboszcza Pawła Pietrzaka. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sadkowicach: Natalia Dośpiał, Zuzanna Kowalczyk, Gabriel Olborski wraz z mieszkankami Nowych Sadkowic, Paniami: Małgorzatą Kozą i Justyną Walczak, zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który przygotował Pan Sławomir Ekiel, pod kierownictwem muzycznym Pana Jacka Woźniaka. Po tej części uroczystości Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Janem Idzikowskim, obecnymi radnymi i mieszkańcami udała się pod obelisk upamiętniający bohaterstwo żołnierzy, w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

 • Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska dziękuje wszystkim za przybycie na uroczystość
 • Dziewczynka wykonująca pieśń patriotyczną, w tle ołtarz kościoła
 • Kobieta czytająca tekst w tle ołtarz kościoła
 • Pomnik upamiętniający bohaterstwo żołnierzy

Dzień Pracownika Socjalnego

Każdego roku w dniu 21 listopada obchodzone jest święto pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony na mocy znowelizowanej Ustawy o pomocy społecznej z dnia 14 czerwca 1996 r. Powyższa decyzja była wyrazem uznania dla wszystkich tych, którzy w swojej pracy świadczą profesjonalną pomoc społeczną. Niezwykle istotne w codziennej pracy osób z sektora pomocy społecznej jest również dostrzeganie pojedynczego człowieka, jego problemów i potrzeb. To również szereg przeróżnych wyzwań i problemów, jakich doświadczają.

W dniu 23 listopada na Sali „Sadyba” odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska w imieniu swoim oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jana Idzikowskiego i Skarbnika Gminy Pana Tomasza Szymańskiego podkreśliła, jak ważną rolę pełnią pracownicy socjalni oraz jak ważne jest ich zaangażowanie w pomoc „potrzebującym”. Pracownicy usłyszeli podziękowania: za ich codzienną troskę, za zrozumienie i za nieustanne dążenie do poprawy jakości życia innych.

Podczas uroczystości omówiony i podsumowany był projekt pn. „Rozwój usług opiekuńczych w Gminie Sadkowice”.

 • Pracownicy socjalni, Wójt Gminy Sadkowice, Przewodniczący Rady Gminy, Skarbnik Gminy

Zaproszenie na szkolenie chemizacyjne

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Rawa Mazowiecka

zaprasza do udziału w szkoleniu w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym.

Przeszkolenie w tym zakresie wymagane jest przez polskie prawo od osób:
- nabywających środki ochrony roślin
- wykonujących zabiegi ochrony roślin
- korzystających z wsparcia Unii Europejskiej (w tym z dopłat bezpośrednich) jest to również jeden z podstawowych wymogów z zakresu zasad wzajemnej zgodności.

Organizujemy dwa rodzaje szkoleń:
- PODSTAWOWE – dla osób przystępujących do szkolenia po raz pierwszy. Szkolenie odbywa się przez 2 dni.
- UZUPEŁNIAJĄCE – dla osób które ukończyły szkolenie podstawowe i po 5 latach od tego czasu zobowiązane są do jego odnowienia. Szkolenie odbywa się w ciągu 1 dnia. Warunkiem udziału jest przedstawienie zaświadczenie z poprzedniego szkolenia.

Zapisy przyjmujemy w PZDR Rawa Mazowiecka – tel. 46 814 28 46 oraz u Kamili Kieszek – tel. 516 815 639

Szkolenie chemizacyjne

 • Szkolenie chemizacyjne, 27 listopada 2023 o godz. 10:30, odbędzie się w Urzędzie Gminy w Sadkowicach, Sadkowice 129A,...

Bonus frekwencyjny dla gmin do 20 tys. mieszkańców

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o bonusie frekwencyjnym dla gmin do 20 tys. mieszkańców.

 • 250 TYS. ZŁ z przeznaczeniem na działalność kół gospodyń wiejskich i orkiestr dętych ZA FREKWENCJĘ PONAD 60% W WYBORACH
 • 250 TYS. ZŁ z przeznaczeniem na lokalne kluby sportowe ZA FREKWENCJĘ PONAD 60% W WYBORACH
 • MILION ZŁ z przeznaczeniem na remizy DLA GMINY ZA NAJWIĘKSZĄ W POWIECIE FREKWENCJĘ W WYBORACH
 • MILION ZŁ z budżetu obywatelskiego na dowolny cel DLA GMINY ZA NAJWIĘKSZĄ W POWIECIE FREKWENCJĘ W WYBORACH
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o bonusie frekwencyjnym dla gmin do 20 tys. mieszkańców. 250 TYS. ZŁ z...

Sprawdź ofertę na swoje nowe źródło ciepła!

24 lipca 2023 r.

Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu  „Czyste Powietrze”.

Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”!

Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie jak i wykonującej jego montaż należy do Państwa - naszych Wnioskodawców i Beneficjentów.

Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku  oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym POMPY CIEPŁA. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.

Prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do:

 • oferowanej ceny usługi i produktu,
 • oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
 • oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

Prosimy o uważność i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym wfośigw. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) - dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

Prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu „Czyste Powietrze” to niższe koszty ciepła w Waszych domach, a tym samym niższe wydatki na ogrzewanie.

Zależy nam na Państwa bezpieczeństwie i wyłącznie korzyściach uzyskanych z programu „Czyste Powietrze”.

Życzymy Państwu spotkań wyłącznie z rzetelnymi firmami i satysfakcji ze zrealizowanej inwestycji!

 

uwaga dodatkowa:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych.

Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 86% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl .

 • paragraf i młotek sędziowski

Bezpłatne porady prawne

Radca Prawny dostępny dla Mieszkańców Gminy w każdy wtorek

Już od kilku lat Mieszkańcy Gminy Sadkowice mogą bezpłatnie uzyskać poradę prawną. Pan Mecenas w ramach umowy z Gminą przyjmuje interesantów w Urzędzie Gminy w Sadkowicach, w każdy wtorek od godz. 11:00 do godz. 12:00. Zapraszamy!

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Minister Cyfryzacji z dniem 1 stycznia 2023 roku uruchomił portal INTERNET.GOV.PL – usługę, dzięki której każdy może:

• sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują;

• zgłosić potrzebę dostępu do internetu;

• zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do internetu;

• dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Dodatkowo system jest stale aktualizowany – duże podmioty zasilają go danymi raz w tygodniu, przedsiębiorcy z sektora MŚP – raz w miesiącu. Także raz w miesiącu aktualizowane są informacje o wszystkich planach inwestycyjnych. 

Pierwsze 8 miesięcy funkcjonowania portalu INTERNET.GOV.PL to:

• Ponad 7 milionów punktów adresowych w zasięgu dostępu do internetu w całym kraju, w tym ponad 5,5 miliona punktów adresowych w zasięgu internetu światłowodowego;

• Ponad 260 tysięcy unikalnych użytkowników portalu;

• Ponad 12 milionów wyświetleń strony internetowej INTERNET.GOV.PL;

• Ponad 30 tysięcy Obywateli, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szybki internet za pośrednictwem systemu.

Na INTERNET.GOV.PL. od 1 czerwca 2023 roku zbierane i prezentowane są informacje o planowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych inwestycjach finansowanych ze środków własnych.

Za pośrednictwem systemu informujemy także o punktach adresowych, które zostaną objęte szybkim internetem w ramach projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Krajowego Planu Odbudowy albo z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Dzięki temu można zapoznać się m.in. z szacowanym kosztem doprowadzenia szybkiego internetu do pojedynczych budynków, który w części będzie współfinansowany ze środków publicznych, a w części przez samych operatorów. 

Zachęcamy do wejścia na INTERNET.GOV.PL i zapoznania się z jego funkcjonalnościami.

 • Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Podziękowania

W niedzielę 10 września 2023 r. odbyły się XV Dożynki Parafialne w Lubani połączone z Festynem Gminnym „Święto Jabłoni”. Święto to tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Lubani, której przewodniczył ks. Krzysztof Sadkowski, w asyście ks. Proboszcza Jarosława Orlińskiego. Następnie korowód z wieńcami dożynkowymi prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Lubani pod batutą Pana Kamila Wrony, przeszedł na plac kościelny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Proboszcz Parafii w Lubani ks. Jarosław Orliński oraz Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska przywitali przybyłych gości, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Pan Grzegorz Wojciechowski, Starosta Powiatu Rawskiego Pan Józef Matysiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Maria Charążka, Przewodniczący Rady Gminy Sadkowice Pan Jan Idzikowski.

Dla zebranych mieszkańców oraz przyjezdnych gości organizatorzy przygotowali liczne atrakcje min.: wesołe miasteczko, malowanie twarzy i tatuaże dla najmłodszych, występy zespołów ludowych, pokaz iluzjonisty, występ zespołu Jack-Jack, a gwiazdą wieczoru tegorocznego święta był zespół Defis.

Specjalne podziękowania Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska kieruje do sponsorów święta:

 • DREW BUD- Kazimierz Budek
 • SALA BANKIETOWA MILENNIUM w Kaleniu
 • TRIAS- Daniel Chała
 • KAMELA- Melania Majewska
 • APPLEX
 • SADEKS
 • BANK SPÓŁDZIELCZY W BIAŁEJ RAWSKIEJ
 • FENIKS GABINET WETERYNARYJNY- MIROSŁAW CHARĄŻKA
 • GKMP SZCZEPAŃSCY
 • TRANSBET- HENRYK IDZIKOWSKI
 • DOM WESELNY SADYBA w Sadkowicach
 • KRZYSZTOF STAŃCZAK
 • LANCET GABINET DLA ZWIERZĄT- Włodzimierz Jurkowski
 • SKUP I SPRZEDAŻ OWOCÓW- Paweł Biedrzycki
 • STANISŁAW WÓJCIK- Jajkowice
 • QUALITY CONTROL- Anna Boniecka
 • USŁUGI TRANSPORTOWE- Robert Tyczkowski
 • BANK SPÓŁDZIELCZY ZIEMI ŁOWICKIEJ W ŁOWICZU
 • USŁUGI PROJEKTOWE I KOSZTORYSOWE- Mariusz Wysocki
 • SKLEP OGRODZNICZY „AGROMARKT” SRODKI OCHRONY ROŚLIN- Magdalena Wojtczak
 • JAN I MARIOLA IDZIKOWSCY
 • SKLEP SPOŻYWCZO PRZEMYSŁOWY „ NA DOŁKU”- Seweryn Wasilewski
 • DOMINISERWIS - Dominik Litwin
 • Od lewej Starosta Dożynek Pan Aleksander Kościelecki – trzyma chleb dożynkowy, Starościna Dożynek Pani Aneta Bednarek –...
 • Przemarsz Orkiestry Dętej OSP w Lubani
 • Proboszcz Parafii w Lubani ks. Jarosław Orliński wita Starostów Dożynek oraz Wójt Gminy Sadkowice Panią Karolinę Kowalską
 • Ks. Krzysztof Sadkowski odprawia Mszę Św.
 • Pani Wójt Gminy Sadkowice wraz ze Starostami Dożynek i mężem uczestniczący we Mszy Św. Dożynkowej
 • Wierni uczestniczący we Mszy Św. W kościele pw. "Przemienienia Pańskiego" w Lubani
 • Starości Dożynek Parafialnych na przodzie korowodu wieńcowego, z prawej strony osoby przyglądające się korowodowi
 • Orkiestra Dęta OSP w Lubani prowadząca korowód
 • Korowód wieńcowy
 • Starości Dożynek wprowadzają korowód na plac uroczystości
 • Grupy wieńcowe na placu uroczystości
 • Od lewej Przewodniczący Rady Gminy w Sadkowicach Pan Jan Idzikowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Maria Charążka,...
 • Od lewej Starościna i Starosta Dożynek, ks. Jarosław Orliński, Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska- składa...
 • Na scenie Orkiestra Dęta OSP w Lubani
 • Osoby uczestniczące w Dożynkach Parafialnych i Festynie Gminnym „Święto Jabłoni” w tle stoiska gastronomiczne
 • Na scenie występ przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Kłopoczynie
 • Na scenie Zespół Ludowy podczas występu na Dożynkach Parafialnych i Festynie Gminnym „Święto Jabłoni”
 • Na scenie występ Zespołu Ludowego
 • Na scenie Zespół Ludowy podczas występu na Dożynkach Parafialnych i Festynie Gminnym „Święto Jabłoni”
 • Osoby z Zespołu Ludowego tańczą na scenie
 • Osoby uczestniczące w Dożynkach Parafialnych i Festynie Gminnym „Święto Jabłoni”
 • Iluzjonista Kacper Wlazło podczas swojego występu
 • Osoby uczestniczące w Dożynkach Parafialnych i Festynie Gminnym „Święto Jabłoni”
 • Dzieci oglądają pokaz iluzji
 • Od lewej Proboszcz Parafii w Lubani ks. Jarosław Orliński, Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska
 • Zespół JACK-JACK podczas występu na Festynie Gminnym „Święto Jabłoni”
 • Publiczność podczas koncertu zespołu Defis na Festynie Gminnym
 • Zespół Defis podczas występu na Festynie Gminnym
 • Publiczność podczas koncertu zespołu Defis na Festynie Gminnym
 • Zespół Defis podczas występu na Festynie Gminnym
 • Zespół Defis podczas koncertu na Festynie Gminnym
 • Publiczność podczas koncertu zespołu Defis na Festynie Gminnym

Szkoła Podstawowa w Lubani objęta wsparciem programu "Gaz-System dla Edukacji"

W dniu 31 sierpnia 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia przedstawicielom gmin i szkół czeków w wysokości 19.000,00 zł w ramach programu „Gaz-System dla Edukacji”. Łącznie ww. spółka przekazała w ramach IV edycji programu kwotę 551.000,00 zł dla 28 gmin.

W uroczystościach udział wzięła Pani Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska - Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, która objęła patronem ten program oraz Prezes Gaz-System Pan Marcin Chludziński. Patronat nad programem objęło także Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Z powiatu rawskiego wsparciem objęta została tylko Gmina Sadkowice i Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubani.

Z ramienia naszej gminy w uroczystościach udział wzięła Wójt Gminy Pani Karolina Kowalska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubani Pani Maria Charążka.

Uzyskana kwota wsparcia przeznaczona jest na  zakup sprzętu sportowego, który zainspiruje najmłodszych do prowadzenia zdrowego stylu życia i umożliwi czerpanie  radości z aktywności fizycznej.

 • Zdjęcie obdarowanych przedstawicieli gmin, które zechciały wziąć udział w uroczystości wręczenia czeków wraz z Darczyńcami...
 • Od lewej: Wójt Gminy Sadkowice Karolina Kowalska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubani...

Webinarium "Cyberbezpieczeństwo podczas zawierania transakcji elektronicznych"

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (seminarium online) „Cyberbezpieczeństwo podczas zawierania transakcji elektronicznych z podmiotami rynku finansowego, ochrona konsumentów na rynku finansowym,
w szczególności przed działalnością cyberprzestępców, uwzględniając takie metody oszustw, jak vishing i spoofing” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny
i Polityki Społecznej.

Webinarium odbędzie się 4 września 2023 r. (10:00-12:35).

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=83092&p_id=18

Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium.
W przypadku zgłoszeń, które wpłyną po 1 września 2023 r., potwierdzenia uczestnictwa będą przesyłane na bieżąco.

Celem webinarium jest zwiększenie świadomości w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane najpóźniej 1 września 2023 r., a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie. 

Udział w webinarium jest bezpłatny.

XXV Dożynki Powiatowe

W dniach 26 sierpnia na stadionie RKS Mazovia i 27 sierpnia na terenie OSiR w Rawie Mazowieckiej odbędą się XXV Dożynki Powiatowe. Serdecznie zapraszamy.

 • Plakat XXV Dożynek Powiatowych w Rawie Mazowieckiej

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

Nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024. Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

 1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
 2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.

Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:

 1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) wraz z załącznikami do wniosku (załączniki nr 1a i 1b do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl, w terminie do dnia 15 września 2023 r.

  Generator jest aplikacją webową, dostępną wyłącznie dla zarejestrowanych w systemie użytkowników. Pytania i wątpliwości dotyczące obsługi generatora kierować należy za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce „pomoc” lub bezpośrednio na adres e-mail: administrator@bfs.mrips.gov.pl.

 2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 6 października 2023 r.
 3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

Więcej na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl

Płatność dla małych gospodarstw

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina: płatność dla małych gospodarstw – dokumenty TYLKO przez eWniosekPlus do 31 sierpnia.

Do końca sierpnia o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Maksymalna wysokość pomocy 1125 euro na gospodarstwo.

Jeżeli rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie i płatność redystrybucyjną, to na pewno korzystniej będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw.

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji.

Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus.

Zobacz krok po kroku, jak złożyć „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”: www.arimr.gov.pl

Zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Przypominamy, że w dniach od 1 do 31 sierpnia 2023 r. w Urzędzie Gminy w Sadkowicach pok. nr 3 (podatki) są przyjmowane wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Silna Biało-Czerwona - Święto Wojska Polskiego

Silna Biało-Czerwona – pod takim hasłem od 12 do 15 sierpnia odbywać się będą Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało w tych dniach liczne atrakcje oraz interesujące wydarzenia, w których warto wziąć udział. 

 • Silna Biało-Czerwona – pod takim hasłem od 12 do 15 sierpnia odbywać się będą Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego

Zbiórka na leczenie i rehabilitację Kamila

Zapraszamy do wsparcia zbiórki na leczenie i rehabilitację Kamila poprzez Fundację Siepomaga.

Zaproszenie na Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz Targi Rolne

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zaprosza na XXIII Wojewódzką Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz Targi Rolne "W sercu Polski" organizowane w terminie 17 – 18 czerwca 2023 r. Więcej na stronie https://www.lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci...

Informacja Głównego Urzędu Statystycznego

W terminie 01.06.2023 r. – 14.08.2023 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi badanie „Zintegrowane statystki dotyczące gospodarstw rolnych R-SGR”.

Do gospodarstw rolnych wysłane zostały listy Prezesa GUS zapowiadające badanie.

Poniżej podstawowe informacje o badaniu, więcej na stronie https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/2/badanie/42

Informacja ogólna:

Celem badania jest dostarczenie informacji pozwalającej na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Otrzymane wyniki pozwolą na opracowanie typologii gospodarstw rolnych tj. wielkości ekonomicznej i typów rolniczych. Realizacja badania, w którym zbierany jest szeroki zakres informacji o polskim rolnictwie, jest możliwa dzięki wykorzystaniu środków z budżetu państwa oraz dofinansowaniu ze środków unijnych.

Termin realizacji badania:

01.06.2023 r. – 14.08.2023 r.

Metoda realizacji badania:

 • samospis internetowy (dostępny wyłącznie w okresie 1-16 czerwca 2023 r.)
 • wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
 • wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego

Komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego

 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawie Mazowieckiej informuje, że rejestracja gospodarstw zajmujących się...

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2023

W dniu 21 maja 2023 r. w Sadkowicach odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W zawodach udział wzięły wszystkie jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy.

Oto kolejność miejsc poszczególnych jednostek:

 1. miejsce - OSP Lutobory
 2. miejsce - OSP Sadkowice
 3. miejsce - OSP Kaleń
 4. miejsce - OSP Lubania
 5. miejsce - OSP Trębaczew
 6. miejsce - OSP Olszowa Wola
 7. miejsce - OSP Kłopoczyn
 8. miejsce - OSP Żelazna

Dni Rawy Mazowieckiej 2023

Miasto Rawa Mazowiecka zaprasza w dniach 26 - 28 maja na Dni Rawy Mazowickiej. Więcej na stronie www.rawamazowiecka.pl

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2023

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, które odbędą się w niedzielę 21 maja 2023 r. na boisku szkolnym przy Zespole Szkół w Sadkowicach! Start o godz. 9:00!

Program Potańcówki Wiejskie

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie potańcówek wiejskich. Ochotnicze Straże Pożarne oraz Koła Gospodyń Wiejskich mogą uzyskać wsparcie w wysokości 10 tys. zł.

Program Potańcówki Wiejskie skierowany jest do Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, samorządowych jednostek kultury oraz organizacji pozarządowych. Nabór wniosków rozpocznie się 22 maja. Maksymalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł. 

Informacja o sprzedaży końcowej węgla kamiennego dla gospodarstw domowych wraz z wnioskiem

 • autor: Krzysztof Starczewski, data: 2023-05-09

Wniosek z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – aktualizacja

W dniu 2 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 838) opublikowano zmianę do rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, prawo do wnioskowania o świadczenie pieniężne przysługuje do 24 sierpnia 2023 r.

Przypominamy, że wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.