ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA OŚWIATY NIEMIEC I SZWAJCARII

ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA OŚWIATY NIEMIEC I SZWAJCARII

Pod takim tytułem odbyło się w dniach 01. – 07. 07. 2017 r. szkolenie nauczycieli, zorganizowane przez Wójta Gminy Sadkowice. Uczestniczyli w nim nauczyciele ze szkół ZS Sadkowice, ZS Lubania, SP Kłopoczyn, ZS Cielądz. Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Szkoleniowo-Ekologiczny Tuttlingen-Möhringen w Niemczech, położony w dolinie młodego Dunaju, w Parku Przyrody Górnego Dunaju, otoczony częściowo lasem, leżący na granicy czterech uroczych krajobrazowych krain geograficznych – Schwarzwaldu, Baaru, Jury Szwabskiej i jeziora Bodeńskiego z podgórzem powulkanicznym Hegau.

Pierwszego dnia po przyjeździe, zakwaterowaniu i posiłku odbył się wspólny spacer, zapoznanie z okolicą Möhringen.

Drugiego dnia wcześnie rano uczestnicy wyjechali do Francji, gdzie wizytowali  Radę Europy  w Strassburgu, byli obecni na obradach dotyczących ekologii oraz zwiedzali starówkę Strassburga i Małą Francję. Popołudniem, już w Niemczech, Freiburg – stolicę Baddenii.

Przedpołudnie trzeciego dnia to wizyta w szkole i przedszkolu w Villingendorf  w powiecie Schwarzwald-Baar. Następnie przejazd Villingen Schwenningen i popołudniowa wizyta w Starostwie Powiatowym Schwarzwald-Baar z prezentacją społeczno-gospodarczą regionu. Wieczorem odbyło się spotkanie z gośćmi z Niemiec, nauczycielami, którzy przybliżyli uczestnikom wycieczki obraz szkolnictwa niemieckiego.

Kolejny dzień przyniósł wizytę w Centrum Sortowania Śmieci, gdzie panował niezwykły porządek. Można się było dowiedzieć, jak duże znaczenie dla tamtejszych mieszkańców ma ekologia. Jeszcze przed południem wycieczkowicze widzieli źródła Dunaju Hirzbauernhof St. Georgen, tuż po południu największe wodospady Niemiec, a następnie Triberg – perłę Schwarzwaldu, gdzie kosztowano prawdziwy tort szwarcwaldzki i robiono zakupy w sklepie z 1000 zegarów. Tego dnia zwiedzane było także miasto tradycji soborowych, metropolia nad Jeziorem Bodeńskim oraz przepiękna wyspa Mainau, nazywana wyspą kwiatów. Dzień ten obfitował w estetyczne doznania krajobrazowe.

Spotkania z oświatą niemiecką kontynuowane były  następnego dnia w mieście Lindau, gdzie wizytowano szkołę podstawową i gimnazjum Valentin-Heider. W południe, po przejeździe do Szwajcarii zwiedzano St. Gallen. Następnie krótki pobyt w Vaduz - stolicy Liechtensteinu. Ostatnim punktem wycieczkowym była wizyta w Ośrodku Integracji Osób Niepełnosprawnych w Grabs, gdzie wyjątkowo ciepło przyjęto wizytujących Polaków.

Wycieczka obfitowała w znaczną ilość niezwykłych miejsc. Uczestnicy zabrali ze sobą wspaniałe wrażenia, doświadczenia i wiedzę. Niepowtarzalne widoki na długo zostaną w pamięci uczestników tego wyjazdu.